Detta inlägg publicerades i huvudsak 2025-08-20.
Äntligen har det erkänts att den kemiska krigföringen, infrastrukturens cancer, förintelsen genom saltningen av vägar och broar, är skadlig och livshotande. Under månader har alltså vägen mellan Dalarö och Handen varit avstängd. Buss 839 men också egen bil tvingas ta en tidsödande omväg.

Jag stannade till på väg 73 norr ut för att ta ett par bilder. Eftersom vänster körfält var avstängt hade man tagit vägrenen i anspråk för att återskapa två körfält. Jag tvingades alltså att köra ned i dikeskanten.
Exakt hur omfattande skadorna är har inte framgått. Men man kan dels konstatera av tidningsartikeln i ”Mitt i Haninge” nummer 33, 16 augusti-22 augusti, på sidan 10 och den första bilden nedan att det är skador på den mittre bropelaren vilken också är avskärmad från allmänheten.

Jag observerade också något lite skumt på själva bron. Det ser ut att kunna vara skador också där. Om betongen inte är tät och utsätts för saltblandad vatten ökar risken för korrosion på armeringsjärn som sväller och vill spränga isär betongen.

Kristina Petterqvists nonchalans och lättja finner jag skrämmande. Som om Haninge kommun eller Trafikverket har någon som helst rätt att missbruka våra skattepengar genom kapitalförstöring och stöld av medborgares tid.

Ett annat problem var de bärande pelarna i parkeringsgaraget under Handens centrum vilka under lång tid reparerades.
För att belysa saltningens negativa konsekvenser repeterar jag nedan några av mina debattinlägg. De två första är från hösten 2022.


Inlägget ”Brott på väg” är från hösten 2024. Tyvärr kom inte min bild med. Bifogar alltså bara texten:

Avslutningsvis räknar jag upp all brottslighet jag känner till som utgör konsekvens av saltningen:
Förintelse, mord eller grovt vållande till annans död, vållande av kroppsskada, framkallande av fara för annan, grov allmänfarlig ödeläggelse, omfattande ekonomisk svindel, biologisk och upplevd miljöförstöring, livskvalitetsstympning, hets mot folkgrupp, stöld av tid från våra tidsbegränsade liv, samt ökade viltolyckor på våra vägar.
Här, i Rasby, förintades två bussar och sex oskyldiga passagerare, vilka alltså mördades.

Att stjäla människors tid är brottsligt! Jag kostar minst 20 kr per minut.
Den kemiska krigföringen med vägsalt är av allt att döma den mest utvecklingsstörda, destruktiva och idiotiska företeelsen en civilisation kan utsätta sina medborgare för.
Jag repeterar också likheterna med Hitlers gasning av judarna!
- Användning av ett kemiskt medel
- Dosering/spridning inom ett begränsat område eller utrymme
- Inget alternativ för målgruppen, de utsatta, offren
- Allvarligt skadade eller döda medmänniskor
Må vara att bilarna genom åren blivit säkrare. Dödsolyckorna kan ha minskat. Men principiellt är det ingen skillnad. Saltningen innebär ett uppsåt och ett vållande.
Har sålunda observerat saltningen och dess konsekvenser samt protesterat sedan januari 1970. Vidare har jag samlat artiklar och tidningsurklipp. Detta t.ex. är från 1985-01-09 i NT, Norrköpings Tidningar. Det har alltså gått mer än 40 år och ingenting har hänt. Så uselt!
Beklagligt också att man inte nämner att saltningen är en aktiv handling med ett uppsåt att eliminera naturliga förutsättningar och istället orsaka ett vållande av trafikskada (vanligen benämnd olycka).

Vi ska inte hälla ut någonting på våra vägar och broar. De ska hållas rena! FATTA!
Tillägg 2025-08-21:
Jag menar att Vägverket och senare Trafikverket utgör tekniska verk och bör ledas av en generaldirektör med naturvetenskaplig och teknisk utbildning, förslagsvis en civilingenjör (som alltså bevisat sig ha en viss intelligens). De fyra senaste ”generalsabotörerna” har varit:
- Ingemar Skogö, ekonom och alltså olämplig och uppenbart oduglig
- Gunnar Malm, ekonom och alltså olämplig och troligen oduglig
- Lena Erixon, förvaltare och alltså olämplig och troligen oduglig
- Roberto Maiorana, ekonom och alltså olämplig och troligen oduglig
Samtliga ovan utgör förolämpningar av hela det svenska folket. Observera att en civilingenjör kan ersätta en ekonom men en ekonom kan inte ersätta en civilingenjör.
Tillägg 2025-08-25:
Trafikverket, Sveriges mest framgångsrika terrroristorganisation, stjäl tid från våra tidsbegränsade liv i fler avseenden enligt nedan:
- Genom att bygga gupp vilka över tid förvärras pga dynamiska krafter
- Genom att anlägga avsmalningar, hinder som omöjliggör möte vilka också slösar med energi och ökar miljöpåverkan.
- Genom att spänna upp vajrar vilka hindrar omkörning. Bygg motorväg istället.
- Genom att med vägsalt skita ned våra vägar så att vi tvingas lägga tid på att tvätta fordon
- Genom i vissa fall onödigt låga hastighetsgränser
Vill man inte ha trafikskador, förbjud trafikskador, det som amatörer benämner ”olyckor”.

Jag har kört bil sedan jag var 17 år, alltså under cirka 62 år, sammanlagt mer än 200 000 mil i alla tänkbara olika väglag också i Norge. Jag vet vad jag talar om. Jag har aldrig köpt dubbdäck.
Tillägg 2025-08-30:
Bifogar bild på en svettig Ingemar Skogö från en intervju i TV. Han hade svårt att svara på frågor och stakade sig, inkompetent som han var.

Efter mordet på (alternativt det grova vållandet av) sex oskyldiga busspassagerare i Rasbo m.fl. brott, skrev jag till dåvarande riksåklagaren Anders Perklev och krävde att Skogö skulle lagföras. Fegisen Perklev, antagligen också sosse, vägrade. Istället blev Skogö så småningom allvarligt sjuk och dog vid en ålder av 70 år. Man kan säga att rättvisan ändå hade en viss gång. Ingemar ”Ondskan” Skogö fick sitt straff!
Hej, jag snubblade bara på din webbplats… är du alltid så bra på att fånga uppmärksamhet, eller gjorde du det bara för mig? Skriv till mig på denna webbplats — rb.gy/3pma6x?waf — mitt användarnamn är detsamma, jag väntar.
Hej Isabella!
Om du gillar vad jag skriver är jag smickrad. Har tidigare inte svarat på kommentarer. Vet knappt hur man gör eller om detta funkar. /Bengt